Noterdamo katedra, Paryžius

Noterdamo katedra (pranc. Cathédrale Notre-Dame de Paris), kitaip dar vadinama Paryžiaus Dievo motinos katedra, yra vienas gražiausių prancūzų gotikinės architektūros pavyzdžių. Būtina paminėti ir tai, kad Sitė saloje esanti katedra – vienas didžiausių ir labiausiai žinomų bažnytinių pastatų pasaulyje.

Paryžiaus Dievo motinos katedra buvo pastatyta prieš daugelį metų. Šiaurės Prancūzijoje tai pati seniausia katedra, kuri buvo pradėta statyti dar 1163 metais. Katedros statyboms daugiausia naudotas akmuo ir medis; visas procesas užtruko beveik 200 metų (galutinai bažnyčia baigta statyti 1345 m.). Rezultatas išties vertas sugaišto laiko: tai įspūdingas statinys, kuriame vienu metu gali tilpti net 90 000 žmonių. Katedros ilgis – 130 metrų, plotis – 48 metrai, skliautų aukštis – 35  metrai, o bokštas siekia 90 metrų. Paryžiaus Dievo motinos katedros viduje įrengtos ir 29 koplyčios.  Revoliucijos metu Noterdamo katedra buvo stipriai suniokota, bet 1845-1865 metais atlikti renovacijos darbai.

Turistai, ieškantys meno apraiškų, nenusivils: čia saugoma nemažai 17-18 amžiaus meno kūrinių, langus puošia didžiuliai vitražai, yra nemažai skulptūrų, vaizduojančių personažus iš Senojo Testamento. Verta pamatyti ir medinius drožinėtus klauptus. Katedroje saugomos ir labai svarbios religinės relikvijos: erškėčių vainikas, vinis, Šventojo Kryžiaus dalelė, taip pat liturginiai indai ir drabužiai. Čia verta apsilankyti ir tiems, kurie labiau už meno kūrinius vertina galimybę dar kartą žvilgtelėti į Paryžiaus panoramą: įveikus 400 laiptelių tai bus galima padaryti ir iš Noterdamo katedros viršaus.

Noterdamo katedra garsi ir dėl savo vargonų bei varpų. Istoriniais, 18 amžių siekiančiais vargonais groja garsiausi Prancūzijos vargonininkai (tapti pagrindiniu šios katedros vargonininku – prestižinis titulas). Katedroje yra ir 10 varpų, kurių kiekvienas turi vardą. Didžiausias iš jų – Emanuelis – yra pagamintas 1681 metais ir sveria virš 13 tonų. Šis varpas suskamba kiekvienos valandos pradžioje, taip pat naudojamas įvairių ceremonijų ir renginių metu (įdomu ir tai, kad juo yra skambinama 5 sekundėmis anksčiau nei kitais varpais).

Noterdamo katedros adresas: 6 Parvis Notre-Dame – Place Jean-Paul II, Paryžius


Žiūrėti didesnį Noterdamo katedros žemėlapio vaizdą

Patiko? Pasidalinkite 🙂Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Parašykite komentarą